Skip to content

291 Rainbow LnVineland, NJ 08360

Built 2000

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block2301
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,144
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
20%
Improvement Value:$107,700
80%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,055+0.7%
2024$4,026+5.3%
2023$3,824+3.1%
2022$3,707+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2683, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 2000