Skip to content

421 Rainbow LnVineland, NJ 08360

Built 2001

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block2301
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,144
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
23%
Improvement Value:$91,900
77%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,802+0.7%
2024$3,777+5.0%
2023$3,598+2.9%
2022$3,495+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 2549, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 2001