Skip to content

602 BroadwayVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Date
Nov 9, 2056

Property Information

Block2301
Lot68
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,276
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
18%
Improvement Value:$110,700
82%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+0.7%
2024$4,270+5.0%
2023$4,068+2.9%
2022$3,951+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 4147, Page 5751Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$42,500

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 4138, Page 4770Recorded2/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952