Skip to content

1018 Spruce StVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block2302
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-X-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,553
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
23%
Improvement Value:$90,100
77%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,456+0.7%
2024$3,432+5.4%
2023$3,257+3.2%
2022$3,157+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927