Skip to content

1024 Hamilton DrVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Date
Jan 28, 2055

Property Information

Block2305
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,572
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
12%
Improvement Value:$169,600
88%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+0.7%
2024$6,105+5.0%
2023$5,815+2.9%
2022$5,649+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 4149, Page 8597Recorded2/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955