Skip to content

1388 Nelson AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Date
May 27, 2054

Property Information

Block2409
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,566
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
18%
Improvement Value:$163,400
82%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+0.7%
2024$6,294+5.0%
2023$5,996+2.9%
2022$5,825+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952