Skip to content

52 Virginia AveVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block3102
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,634
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
16%
Improvement Value:$170,400
84%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+0.7%
2024$6,434+5.0%
2023$6,128+2.9%
2022$5,954+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2749, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1956