Skip to content

519 Clarendon AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block2308
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-S-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,044
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
18%
Improvement Value:$112,800
82%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+0.7%
2024$4,346+5.0%
2023$4,140+50.9%
2022$2,743+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 4200, Page 8997Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 4180, Page 2584

Property Built

Built

Year Built: 1949