Skip to content

521 Clarendon AveVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Oct 2, 1990

Property Information

Block2308
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,227
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
19%
Improvement Value:$98,300
81%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,875+0.7%
2024$3,849+5.0%
2023$3,667+2.9%
2022$3,562+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1866, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1928