Skip to content

519 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1929

Last Sale Price
$46,500
Last Sale Date
Mar 28, 1994

Property Information

Block4220
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,234
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
18%
Improvement Value:$70,200
82%
Total Assessment$86,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,741+0.6%
2024$2,723+5.0%
2023$2,594+2.9%
2022$2,520+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 2047, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1929