Skip to content

920 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block5004
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-M
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage480
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
75%
Improvement Value:$9,500
25%
Total Assessment$38,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,210+0.7%
2024$1,202+34.3%
2023$895+3.8%
2022$862+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4048, Page 135

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 2369, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1949