Skip to content

561 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$81,700
Last Sale Date
Mar 23, 2001

Property Information

Block2417
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage816
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
27%
Improvement Value:$74,800
73%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,280+0.7%
2024$3,258+5.0%
2023$3,103+2.9%
2022$3,015+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$81,700
DeedBook 2501, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1965