Skip to content

1301 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1935
Industrial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block2704
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1S-F-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage9.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,800
99%
Improvement Value:$3,000
1%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,221+0.7%
2024$7,174+5.0%
2023$6,833-2.2%
2022$6,987+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,800
DeedBook 2865, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1935