Skip to content

331 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 2014

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block2704
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,272
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
21%
Improvement Value:$129,200
79%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+0.7%
2024$5,165+5.0%
2023$4,920+2.9%
2022$4,780+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 4118, Page 486Recorded6/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

DeedBook 4107, Page 3564Recorded7/24/2013