Skip to content

1385 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block2704
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,014
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
28%
Improvement Value:$94,200
72%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,165+0.7%
2024$4,137+5.0%
2023$3,941+2.9%
2022$3,829+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,014DeedBook 4260, Page 8855Recorded9/23/2024

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 2598, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1915