Skip to content

1316 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1985

Last Sale Price
$23,700
Last Sale Date
Jun 4, 2014

Property Information

Block2707
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,668
Acreage1.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
20%
Improvement Value:$130,100
80%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,168+0.7%
2024$5,134+5.0%
2023$4,890+2.9%
2022$4,751+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$23,700

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 4118, Page 189Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2716, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1985