Skip to content

1362 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1908

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 10, 1995

Property Information

Block2707
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,100
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
19%
Improvement Value:$131,000
81%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,171+0.7%
2024$5,137+5.0%
2023$4,893+2.9%
2022$4,753+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 2142, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1908