Skip to content

228 W Peach StVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block2902
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-S-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage840
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
19%
Improvement Value:$80,600
81%
Total Assessment$99,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,165+0.7%
2024$3,144+5.0%
2023$2,995+2.9%
2022$2,909+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 4122, Page 989Recorded10/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950