Skip to content

432 N Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1945

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 6, 2006

Property Information

Block3001
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,176
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
18%
Improvement Value:$83,300
82%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,235+0.7%
2024$3,214+5.0%
2023$3,061+2.9%
2022$2,974+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2925, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1945