Skip to content

501 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Date
Jun 10, 2052

Property Information

Block3001
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage790
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
18%
Improvement Value:$60,600
82%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,353+0.7%
2024$2,337+23.3%
2023$1,895+2.9%
2022$1,841+17.6%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-013189-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft790DeedBook 4239, Page 336Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$82,500
Sq Ft790DeedBook 4221, Page 2750Recorded1/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1947