Skip to content

906 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1918

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block2311
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,516
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
19%
Improvement Value:$102,200
81%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+0.7%
2024$4,011+5.0%
2023$3,820+2.9%
2022$3,711+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900
Sq Ft1,516DeedBook 4192, Page 8137Recorded4/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1918