Skip to content

822 E Wood StVineland, NJ 08360

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 19, 2006

Property Information

Block3015
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-CPO
Description2S-F-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
20%
Improvement Value:$118,800
80%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,741+0.7%
2024$4,710+5.0%
2023$4,486+2.9%
2022$4,358+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3500, Page 8700

Property Built

Built

Year Built: 1900