Skip to content

62 N Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 4, 1995

Property Information

Block3101
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X- -,2
Dwellings2
Zoning03
Sq Footage2,056
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
12%
Improvement Value:$145,200
88%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,231+0.7%
2024$5,197+5.0%
2023$4,950+2.9%
2022$4,809+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2130, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1925