Skip to content

919 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Sep 13, 1991

Property Information

Block3101
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,264
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
17%
Improvement Value:$81,700
83%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,874+0.7%
2024$2,853-3.5%
2023$2,956+7.0%
2022$2,763+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1913, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1915