Skip to content

46 N Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$70,900
Last Sale Date
Dec 31, 1992

Property Information

Block3101
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class16
Description2S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,520
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
13%
Improvement Value:$108,000
87%
Total Assessment$123,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,935+0.7%
2024$3,909+5.0%
2023$3,724+2.9%
2022$3,618+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,900
DeedBook 1978, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1953