Skip to content

757 Sawyer AveVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2005

Property Information

Block3104
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,277
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
18%
Improvement Value:$114,500
82%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+0.7%
2024$4,400+5.0%
2023$4,191+2.9%
2022$4,071+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957