Skip to content

887 Sawyer AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block3104
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,382
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
20%
Improvement Value:$99,600
80%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,964+0.7%
2024$3,938+5.0%
2023$3,751+4.0%
2022$3,606+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 4147, Page 825Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2183, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1949