Skip to content

805 Sawyer AveVineland, NJ 08361

Built 1940

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block3104
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,408
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
21%
Improvement Value:$84,800
79%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,410+0.7%
2024$3,388+5.0%
2023$3,227+2.9%
2022$3,135+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
Sq Ft1,408DeedBook 4186, Page 4551Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2707, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1940