Skip to content

729 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1948
Apartment

Last Sale Price
$4,770,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block4903
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-B-X,5
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
2%
Improvement Value:$2,218,100
98%
Total Assessment$2,262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,025+0.7%
2024$71,550+5.0%
2023$68,157+2.9%
2022$66,212+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$4,770,000
DeedBook 4201, Page 9337Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$1,697,500
DeedBook 4000, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1948