Skip to content

16 Temple RdVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block3116
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,364
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
18%
Improvement Value:$114,200
82%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,458+0.7%
2024$4,428+7.4%
2023$4,122+2.9%
2022$4,004+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,364DeedBook 4229, Page 2733Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$125,900

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 4129, Page 877Recorded6/1/2015

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 4118, Page 9220Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 1802, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1950