Skip to content

958 S Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Feb 15, 2005

Property Information

Block3402
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,748
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
27%
Improvement Value:$120,900
73%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+0.7%
2024$5,219+5.0%
2023$4,971+2.9%
2022$4,830+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 2817, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1890