Skip to content

54 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$155,900
Last Sale Date
Jun 20, 2007

Property Information

Block3603
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,489
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
19%
Improvement Value:$105,100
81%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+0.7%
2024$4,102+5.0%
2023$3,908+2.9%
2022$3,796+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 4026, Page 9268

Property Built

Built

Year Built: 1935