Skip to content

72 Holly Hill TerVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block3701
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
27%
Improvement Value:$71,200
73%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,092+0.7%
2024$3,071+5.0%
2023$2,926+2.9%
2022$2,842+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 4167, Page 8071Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 4163, Page 5524Recorded2/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955