Skip to content

117 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2024

Property Information

Block3805
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage814
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
18%
Improvement Value:$71,000
82%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,751+0.7%
2024$2,733+5.0%
2023$2,603+2.9%
2022$2,529+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932