Skip to content

301 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block3901
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-AL
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$91,100
84%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,436+0.7%
2024$3,413+5.0%
2023$3,251+2.9%
2022$3,158+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4161, Page 6664Recorded12/28/2017

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4082, Page 2783

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4074, Page 3856

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2817, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1989