Skip to content

145 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1999

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block3901
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
11%
Improvement Value:$122,000
89%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+0.7%
2024$4,336+5.0%
2023$4,131+2.9%
2022$4,013+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft864DeedBook 4203, Page 7883Recorded1/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 2271, Page 262