Skip to content

301 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2014

Property Information

Block3903
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,275
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
13%
Improvement Value:$116,600
87%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,247+0.7%
2024$4,219+5.0%
2023$4,019+2.9%
2022$3,905+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955