Skip to content

514 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block3911
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage694
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
23%
Improvement Value:$56,400
77%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,331+0.7%
2024$2,315+5.0%
2023$2,206+2.9%
2022$2,143+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft694DeedBook 4192, Page 990Recorded3/19/2020

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1830, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1925