Skip to content

301 W Quince StVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Price
$95,500
Last Sale Date
Oct 15, 1991

Property Information

Block3911
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,472
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
18%
Improvement Value:$94,500
82%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,681+0.7%
2024$3,656+5.0%
2023$3,483+2.9%
2022$3,384+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 1921, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1932