Skip to content

217 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2008

Property Information

Block4011
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2S-CB-O-
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,017
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,200
18%
Improvement Value:$63,800
82%
Total Assessment$78,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,484+0.7%
2024$2,467+5.0%
2023$2,350+2.9%
2022$2,283+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2628, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1912