Skip to content

517 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1907

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block4112
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,300
84%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,346+0.7%
2024$3,324+5.0%
2023$3,167+2.9%
2022$3,076+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,888DeedBook 4248, Page 4066

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft1,888DeedBook 4241, Page 6836Recorded5/9/2023

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 2452, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1907