Skip to content

23 S State StVineland, NJ 08360

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2000

Property Information

Block4204
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,728
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
25%
Improvement Value:$89,600
75%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,789+0.7%
2024$3,764+5.0%
2023$3,585+2.9%
2022$3,483+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912