Skip to content

49 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1912

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block4206
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,520
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
19%
Improvement Value:$112,800
81%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+0.7%
2024$4,400+5.0%
2023$4,191+2.9%
2022$4,071+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 4120, Page 7920Recorded9/5/2014

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2778, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1912