Skip to content

1086 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1937

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block4214
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,612
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
22%
Improvement Value:$96,000
78%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,910+0.7%
2024$3,884+5.0%
2023$3,700+2.9%
2022$3,594+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2637, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1937