Skip to content

56 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 2005

Last Sale Price
$194,925
Last Sale Date
Dec 19, 2005

Property Information

Block4215
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,708
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
14%
Improvement Value:$154,800
86%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,703+0.7%
2024$5,665+5.0%
2023$5,396+2.9%
2022$5,242+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$194,925
DeedBook 2918, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 2005