Skip to content

84 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block4215
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
19%
Improvement Value:$108,000
81%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+4.5%
2024$4,077+5.0%
2023$3,884+2.9%
2022$3,773+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 1345, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1953