Skip to content

1054 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block4215
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,284
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
30%
Improvement Value:$60,000
70%
Total Assessment$85,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+0.7%
2024$2,717+5.0%
2023$2,588+2.9%
2022$2,514+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,284DeedBook 4254, Page 2155Recorded4/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900