Skip to content

1046 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block4215
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-ST-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,310
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,100
78%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,333+0.7%
2024$4,305+5.0%
2023$4,101+2.9%
2022$3,984+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954