Skip to content

53 Howard StVineland, NJ 08360

Built 1924

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block4215
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage924
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
21%
Improvement Value:$82,100
79%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,315+0.7%
2024$3,293+5.0%
2023$3,137+2.9%
2022$3,047+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4047, Page 7029

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2784, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1924