Skip to content

239 Knoll DrVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block4405
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,120
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
16%
Improvement Value:$197,100
84%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,470+0.7%
2024$7,420+5.0%
2023$7,069+2.9%
2022$6,867+10.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 4179, Page 4973Recorded4/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964